Marek Švitorka

13.10.2018

Marek Švitorka - 37 let, občan Staré Lysé 6, otec tří dětí, manager ve stavebnictví.

Dobrý den,

i já bych se rád blíže představil spoluobčanům a voličům ve Staré Lysé i Čihadlech, kteří mě znají málo či neznají vůbec.

Narodil jsem se v Jablonci nad Nisou jako prvorozený syn, do deseti let jsem žil v Liberci. Poté jsme se s rodinou přestěhovali do Jablonce n.N. k přehradě. Dostudoval jsem tu druhý stupeň základní školy a chodil na Střední průmyslovou školu, kterou jsem ukončil maturitní zkouškou. Jelikož mi zemřel otec ještě před maturitou, nepokračoval jsem dále na vysokou školu a chtěl se co nejdříve postavit na vlastní nohy a pomoci mamince, která na nás (mě a dva mladší bratry) zůstala sama. Přes první technologické profese jsem se dostal k obchodu, který mne  více lákal skrze mé jednací schopnosti a společenskou povahu. Byl jsem například součástí obchodního týmu Papirius (současný Office Depot), když jsme udělali v ČR poprvé obrat miliardu Kč za rok a následně jsem prošel po lákavých nabídkách headhanterů více obchodních firem na různých obchodních pozicích. Absolvoval jsem nesčetně školení na vyjednávání, obchodnické dovednosti a další odborná školení , z čehož bych rád jako případný zastupitel i těžil. Z prvního manželství v Jablonci mám dceru Kláru, dnes 14-ti letou slečnu, která za námi do Staré Lysé pravidelně jezdí. Během těchto zaměstnání jsem již v Jablonci trávil méně času a stále více inklinoval ku Praze, Středním a Východním oblastem Česka. 8 let jsem také jako jednatel vlastní firmy sbíral velké množství zkušeností a to je také plus v možném jednání zastupitele. V současné době druhým rokem pracuji pro nadnárodního lídra v porobetonu: společnost Xella CZ, výrobce mimo jiné tvárnic a sortimentu YTONG. Je mi ctí se ve firmě se starat o největší a nejdůležitější pražské partnery.

V roce 2008 jsem se poznal se svou současnou manželkou Hanou, se kterou žijeme více jak 3 roky ve Staré Lysé a vychováváme zde pětiletého Adama a dvouletou Lolu. Po sedmiletém bydlení v bytě na pražských Vinohradech jsme hledali dům a zahradu "u Prahy". Obec Starou Lysou jsme si vybrali díky blízké vzdálenosti na Prahu i za rodinou do Jablonce, také díky hezké starší nemovitosti, kterou nás baví rekonstruovat a zahradou kde se rádi realizujeme.

Po zhruba dvou letech života ve Staré Lysé jsem se přirozeně začal zajímat o věci obecní, vždyť zde vychovávám potomky a také mi není jedno, kam obec směřuje. Z tohoto důvodu se od léta 2017 účastním veřejných jednání zastupitelstva a snažím se, aby jednalo transparentně a dobře hospodařilo. S lítostí musím ovšem konstatovat, že současné vedení obce má zřejmě jiné priority, než směr obce k lepšímu a budoucí plány a vize jsou zcela nejasné a neprůhledné. Považuji se za společenského a nekonfliktního člověka a také tak vystupuji. Arogance, posměšky, nedůstojné chování a nevhodné jednání vedení naší obce a konkrétních jednotlivců zastupitelstva mě ovšem utvrdilo v tom, že v zastupitelstvu obce Staré Lysé a Čihadel je potřeba hodně změnit.

Pokud se stanu zastupitelem pokusím se dle svého nejlepšího vědomí a svědomí zasadit o toto:

  • Starajícího se starostu a zodpovědně fungující zastupitelstvo.
  • Nestranného starostu, ideální by bylo zastoupení všech spolků a částí obce v novém zastupitelstvu.
  • Větší bezpečnost v obci (semafory, přechody, obytné zóny, retardéry apod.).
  • Více akcí obce pro řadové občany (nejen pro spolky), větší podporu těchto akcí zastupiteli.
  • Zlepšení dopravní obslužnosti obce.
  • Budování vztahů, stmelování občanů obce a vymýcení rozlišování dle místa bydliště, hospody a spolku.
  • Zlepšení informovanosti občanů - nejen rozhlasem, ale také aktualizovaným webem, případně SMS bránou obce.
  • Transparentní účet obce a s tím spojené veřejně přístupné a dohledatelné kompletní financování a účetnictví.
  • Kvalitnější práci s dotacemi a veřejné prezentace projektů.

Jsem toho názoru, že jako obec s nadstandardním rozpočtem v porovnání s podobně velkými obcemi České republiky, bychom mohli mít tu naši vesničku ... Starou ... Lysou ve výrazně lepším stavu než v jakém je dnes. Mluvíme-li o silnicích, chodnících, stavu obecních budov, parků a hřišť a dalšího. Jde jen o to, ujasnit si priority, dobře hospodařit, ale také chtít věcí dosáhnout legálně a transparentně.

S Honzou a dalšími kandidáty jsme většinou za jedno a věříme, že naše obec bude jednou skutečně pro všechny ... přijďte k volbám a volte zodpovědnou Starou Lysou a Čihadla, ať se podaří vyměnit méněschopné zastupitele za nové schopné ... a starostu, který má "dobrý vedlejšák" za starostu, který se bude opravdu starat.

Vážení voliči je to na vás, prosím dobře to zvažte.

marek.svitorka@staralysaprovsechny.cz