Napsala nám občanka Staré Lysé

31.03.2018

Email s názvem: NENECHTE SI VZÍT VÍTR Z PLACHET

Ráda bych začala citací Jana Wericha: " Nikdo si nesmí myslet, že je něco víc nebo lepšího než ten druhý. Možná, že toho má víc v makovici, možná že nosí lepší košili, že má šikovnější ruce, možná že má větší bicepsy. Ale tohle všechno ho jenom zavazuje, aby toho udělal tím víc. Tím víc pro ty s menšími bicepsy a s horší košilí. Jenže tomuhle můžou věřit a rozumět jenom ti z lidí, kteří mají rádi lidi ..."

Nejste první a ani poslední, kdo se pokouší vylepšit Starou Lysou. Ale jste jedni z mála, kdo zase po dlouhé době sebrali odvahu.

Lékař v obci? To snad musí kvitovat všichni, kdo mají aspoň trochu rozumu. Ze zkušenosti mohu říct, že zdaleka ne všichni senioři mají to štěstí, že jsou mobilní nebo že se o ně starají a podporují je vlastní děti nebo příbuzní. I doprava k lékaři do Lysé nebo za nákupem bývá problém. Celkově zájem o seniory v této obci je nulový. Mohou navštívit místí knihovnu a to je co se týká akcí zde, ve Staré Lysé a na Čihadlech asi vše, pokud se nemýlím. Nebo ne, paní Horáková? A je rozdíl mezi seniorem a seniorem. Trochu více zamyšlení a empatie by nezaškodilo. I celý okolní svět mimo naší obec čím dál více poukazuje na osamělý a nemohoucí život seniorů a zpětné začlenění do společnosti... Pomáhejme seniorům žít tam, kde je jejich domov! Všichni budete jednou staří a možná i osamoceni.

Pokud někdo chce, aby jeho děti či vnoučata lítala výhradně po lese a lukách, prosím, ať tak činí. A doufám, že budou mít štěstí, že na ně při skotačení v terénu nespadne železný chátrající billboard mezi fotbalovým hřištěm a mokřady (možná už spadl) a ještě větší štěstí, že v lese nepotkají psa, od nezodpovědného majitele, který jim po celou dobu bude dělat sparingpartnera s bonusem vyceněných zubů jako mě. A možná neskončí v nezabezpečeném kanálu u vedlejší silnice vedoucí ke hřišti. Osobně si myslím, že cyklostezka mezi Předměřicemi - Čihadly -Starou Lysou a Lysou nad Labem je skvělý nápad a to především z důvodu bezpečnosti cyklistů, kterých není zde v Polabí pomálu a využívají kolo jako dopravní prostředek nejen rekreačně.

Školka? K o n e č n ě! A prý díky vám! Její nové prostory, i venkovní, by se daly využít nejen pro účely školky.

Kanalizace a vodovod na Čihadlech? Opravdu je už rok 2018?

Přechody pro chodce a retardéry? Nezbytnost v každé obci při zvětšující se osobní a kamionové dopravě a stoupající agresivitě řidičů za poslední roky.

Prověšené elektrické vedení na dřevěných stožárech z doby krále Klacka?

Zlepšení stavu dětských hřišť? Konkrétně u fotbalového hřiště, když se houpe jedno dítko, to ještě jde, když přisedne další na druhou houpačku, je dobré rychle utéct, protože výkyv žebříku se skluzavkou začíná být životu nebezpečný.

Parkování v Lysé nad Labem během výstav? Proč ne? Pokud by to šlo, byl by to příjemný bonus oproti hledání vzdáleného místa na parkování bez poplatku během neodkladné návštěvy lékaře. Pro mladší ročníky jistě žádný problém, ale co ti starší?

Chátrání Národní školy? Každý nápad je lepší než stávající stav. Chátrající krásná centrální budova naší vesnice se svou historií. Měla by být opět naší chloubou a především rozumně využitá. A co jen ty hromady odpadků kolem na zahradě? Začátkem léta opět bude "uklizeno" díky vzrůstající vegetaci.

Osobně mne napadá Vyhláška o zabezpečení nemovitostí proti škodám způsobeným ostatním. Např. čp. 86 - padající střešní tašky na chodník. To může při štěstí zranit nebo při neštěstí zabít.

A tak bych mohla pokračovat, ale to třeba až příště...

Vážení, jde nám snad o stejnou věc, aby se nám zde zkvalitnil život, a to se přece nevylučuje s tím, že vesnice zůstane vesnicí. Můžeme si brát ukázkové příklady z jiných obcí. Neberte si prosím - účinkující i kritici, tyto věci osobně.

Věřím, že přijmout nové návrhy a uskutečňovat je od teď, není v silách žádného starosty a zastupitelstva obce, ale nemusí hned pršet, stačí, že transparentně kape a je fajn mít naději do budoucna.

Pánové, nenechte se prosím otrávit a odradit komentáři, které jsou většinou sobecké, útočné, postrádající smysl. Jako po celém světě, tak i zde, jsou lidé součástí určitých kmenů nebo říkejme klanů, který jim předurčují určitou soudržnost - s rodinou, se sborem, se spolkem, s kamarády, s vůdci, s hospodou, se sportem, s koníčkem nebo životním stylem. A ti co s vámi sympatizují, ti nemají odvahu a potřebu se ozývat, však to děláte vlastně za ně.

A věřte, že těch, kdo vám fandí, je více, než si myslíte. Ale jak bývá typické pro českou a hlavně vesnickou povahu, je lepší držet pusu, abych měl klid a co kdyby... no uvidíme při volbách. A i když se nepodaří, tak vám děkuji za váš čas a odvahu a za rozhýbání se Staré Lysé, která zaspala dobu! Kéž by se podařila aspoň opozice do zastupitelstva. Opozice totiž plní důležitou úlohu kontroly a kritiky a funguje jako nabídka alternativ, což tady sakra nyní chybí.

Kdo má jen trochu zdravého selského rozumu a přečte si pozorně vaše postřehy a návrhy, zápisy ze zasedání zastupitelstva, musí zajásat. Nezavděčíte se všem, s tím se musí počítat. Ale je tady zase nějaká naděje!

A neodpustím si vzkaz pro Posledního Samuraje. Kritizovat a nic nedělat je velmi jednoduché, ale něco udělat pro ostatní, to se cení a má smysl! Vaše připomínky smysl postrádají. Naopak nepostrádají urážky, napadání a zbytečné tlachání jakoby o všem a o ničem.

Většina návrhů a postřehů na webu nejsou rozhodně jen v zájmu menšinové skupiny!

Opravdoví Samurajové a obzvláště ten poslední, se řídili morálním kodexem a sloužili svému pánu. Ale pozor, vždy útočili na slabiny a citlivá místa protivníků. Nervy by mohl uklidnit po přečtení například čajový obřad chanoyu nebo uspořádání květin ikebana, ale především bych doporučila uvolnit chodník od aut pro kolemjdoucí před vlastním domem, na protější stranu není možné přejít a hlavně odříznout a odstranit nalomenou větev borovice sahající ze samurajského pozemku na obecní chodník pro pěší. Nerada bych a asi nejen já, přišla o hlavu, i když mezi samurajský zvyk patří uřezávaní a sbírání hlav nepřátel :-)

A proto, že členové mé rodiny jsou součástí zdejších klanů, nedovolím si v zájmu jejich bezpečnosti zveřejnit své jméno, za což se velmi omlouvám. Bohužel to jsou mé nemilé zkušenosti se zvyky naší vesnice.

Prosím o diskrétnost a nezveřejnění mé emailové adresy.

Děkuji, s úctou, vaše podporující občanka ze Staré Lysé